Home مجله خبری فرهنگی و هنری احصایی: اثر فروخته شده به نام من تقلبی است

احصایی: اثر فروخته شده به نام من تقلبی است

0 second read
0
0
1

به گزارش وب سایت ای پاتوق :

فرهیختگان: موضوع تقلبی از آب درآمدن برخی آثار به فروش رفته هنرمندان به نام ایرانی، در حراج‌های داخلی و بین‌المللی با آنچه در نخستین حراج خطاطی در ایران اتفاق افتاده است، وارد فاز جدیدی شده است. این بار اثری به نام محمد احصایی در حراج «باران» چکش خورد و به قیمت ۱۵ میلیون به فروش رفت که محمد احصایی تاکید دارد نه‌تنها تقلبی است، بلکه شباهتی هم با کارهای او ندارد.

محمد احصایی در گفت‌وگو با «فرهیختگان» با تاکید بر این نکته که اثر فروش رفته با نام او حتی شباهتی هم به کارهای او ندارد، از مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بابت مجوز دادن به چنین حراج‌هایی گلایه دارد و می‌گوید: «گلایه اصلی من از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که چرا در مجوز دادن به آدم‌های بی‌تخصص سهل‌انگاری می‌کنند؟ پرسش من این است که چطور به خانمی که متوجه تقلبی بودن اثری بدون حتی شباهت به کارهای من نمی‌شود، مجوز برگزاری یک حراج بزرگ هنری را می‌دهند؟»

حراج باران جمعه شب ۹ مهر در حالی برگزار شد که محبوبه کاظمی، مدیر این حراج و مدیر نگارخانه «ترانه باران» همچنان تاکید دارد که اثر فروش رفته به نام محمد احصایی، تقلبی نیست. او با تاکید بر این نکته که چهار کارشناس صحت این اثر را تایید کرده‌اند، گفته است: «این اثر را مجموعه‌داری برای حراج داده که ۱۶ سال پیش آن را از یکی از نمایشگاه‌هایی که آثار احصایی  در آنجا عرضه شده بود، مستقیم خریداری کرده که مدارکش هم موجود است.»

محمد احصایی در واکنش به این سخنان  می‌گوید: «‌اگر راست می‌گویند نام چهار کارشناس را بگویند تا من بفهمم این‌ افراد چه کارشناسانی هستند که چنین کار بدی را به اسم من تایید کرده‌اند. حرف‌های ایشان، دروغ محض است. من بعد از انقلاب تاکنون در ایران نمایشگاه انفرادی نداشته‌ام. اینها یا نادان هستند یا دروغ می‌گویند. لااقل کاش کار خوش‌خطی بود و امضای آن اندکی با امضای من شباهت داشت.»

 

احصایی می‌گوید: «‌وقتی از طریق یک عکس باخبر شدم که اثری به نام من فروخته شده و دیدم هیچ شباهتی با کارهای من ندارد، از خانم لیلی گلستان خواستم به مدیر حراج بگویند با من تماس بگیرد تا درباره جعلی بودن این کار با او حرف بزنم. اما ایشان به‌ جای تماس با من به خانم گلستان گفت که من این کار را برای مارکو گریگوریان امضا کرده‌ام. مارکو خیلی سال است که از ایران رفته و سال ۱۳۸۶ نیز مرده است. مدیر حراج گفته است که کار شناسنامه دارد. در حالی که من تاکید می‌کنم این خط خیلی بد نوشته شده و این مساله مشخص می‌کند کسی که مدیر یک حراج شده است، حتی خط خوب را از بد تشخیص نمی‌دهد. پس چطور به او مجوز برگزاری حراج خوشنویسی داده‌اند؟»

 

 وقتی از احصایی می‌پرسیم که آیا از این موضوع شکایت خواهد کرد، می‌گوید: «‌برای ۱۵ میلیون به کجا شکایت کنم؟ اگر قرار است بابت تقلب‌ها شکایت شود، باید از دست آنهایی که تقلب‌های بزرگ‌تری در فسادهای اقتصادی می‌کنند، شکایت کرد. همین اتفاق برای من یکی دو سال پیش در نمایشگاهی دیگر افتاد. در خانه هنرمندان نیز اثری را به نام من فروختند. کاری دو در دو بود. هر چه زنگ زدم و تلاش کردم برای جلوگیری از این کار، فایده‌ای نداشت و به نتیجه‌ای نرسید. آنها در همین حراج باران، اثری را به نام میرعماد با رقم ۴۰۰ میلیون تومان فروختند که با حواشی آن بعید نیست تقلبی دیگر اتفاق افتاده باشد.»

 

احصایی در ادامه به آسیب زدن این‌گونه تقلب‌ها به بازار و اقتصاد هنر اشاره می‌کند و می‌گوید: «کسانی که اثری هنری می‌خرند، چند دسته هستند. دسته‌ای که در این کار حرفه‌ای هستند و کارشان همین است.

 

اینها به این راحتی‌ها فریب نمی‌خورند. اما عده‌ای هم هستند که در این سال‌ها تشویق شده‌اند کار هنری بخرند و به خانه‌های‌شان ببرند. اقتصاد هنر اگر بخواهد رونقی پیدا کند با تشویق همین عده است. حالا وقتی طرف می‌رود با ذوق و علاقه کاری را می‌خرد و بعد کاشف به عمل می‌آید که تقلبی بوده است، همین ماجرا دهان به دهان می‌چرخد. این‌طوری است که بازار هنر خراب می‌شود. آسیب دیگر هم در سطح جهانی است. الان من در خارج از کشور مشهورتر هستم و کارهایم طرفدار بیشتری دارد. این تقلب‌ها در بیرون از ایران هم آسیب زننده است؛ چون این متقلبان اغلب کارها را در خارج از کشور می‌فروشند.»

احصایی می‌گوید: «‌هرکس خواست کار مرا بخرد، لطفا قبل از خرید با من تماس بگیرد تا صحت یا تقلبی بودنش را بگویم. هیچ چشمداشتی هم برای این کار ندارم. خوشبختانه در حال حاضر برخی خریداران کارهایم این کار را می‌کنند. من انتظار داشتم مدیر حراج باران هم این کار را می‌کرد.»

 

محبوبه کاظمی، مدیر حراج باران گفته است که از محمد احصایی برای چنین ادعایی و حرف‌هایی که نسبت به او روا داشته است، شکایت خواهد کرد. باید دید در روزهای آینده این ماجرا به کجا ختم می‌شود.

گردآوری شده توسط : وب سایت ای پاتوق

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In فرهنگی و هنری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Check Also

عکس لیلا اوتادی در تبلیغات برند لامبورگینی

عکس لیلا اوتادی در تبلیغات برند لامبورگینی مد و تبلیغات لیلا اوتادی لیلا اوتادی بازیگر سرش…