هرچه اکنون هستیم محصول افکاری است که سابقاً داشته ایم و حالا داریم.
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۵
خانه » مجله خبری » اقتصادی و بازرگانی » افزایش ضریب جینی در سال ۹۴
افزایش ضریب جینی در سال ۹۴

افزایش ضریب جینی در سال ۹۴

به گزارش وب سایت ای پاتوق :

خبرگزاری ایسنا: اطلاعات مرکز آمار نشان می‌دهد ضریب جینی (که نشان دهنده توزیع درآمد در سطح کشور است)، در کل کشور در سال گذشته ۰.۰۱ درصد افزایش یافته است.

 

 بر اساس اعلام مرکز آمار ایران درباره ضریب جینی در سال ۱۳۹۴ این شاخص در سال گذشته در کل کشور معدل ۰.۳۹ درصد بوده است که در مقایسه با سال ۱۳۹۳ به میزان ۰.۰۱ درصد افزایش یافته است.

در مناطق شهری ضریب جینی با ۰.۰۱ افزایش از ۰.۳۶ به ۰.۳۷ درصد رسیده است، همچنین در مناطق روستایی با عدد ۰.۳۴ درصد بدون تغییر مانده است.

در مناطق شهری بیشترین کاهش ضریب جینی در سال ۱۳۹۴ نسبت به سال ۱۳۹۳ مربوط به استان‌های آذربایجان غربی، ایلام و البرز بوده‌ است. به عبارت دیگر بیشترین کاهش نابرابری در این سه استان رخ داده است.

در مناطق روستایی نیز بیشترین کاهش ضریب جینی در سال ۱۳۹۴ نسبت به سال ۱۳۹۳ مربوط به استان لرستان بوده است. سهم ۲۰ درصد فقیرترین جمعیت در سال ۱۳۹۴ در کل کشور، مناطق شهری و روستایی به ترتیب با اعداد ۰.۰۶، ۰.۰۷ و ۰.۰۷ نسبت به سال ۱۳۹۳ بدون تغییر بوده است. گفتنی است مشروح اطلاعات مربوط به ضریب جینی به زودی منتشر خواهد شد.

به گزارش ایسنا، ضریب جینی یکی از شاخص‌های سنجش نابرابری درآمد در جامعه است. ضریب جینی عددی بین صفر و یک است که صفر به معنی توضیح کاملا برابر درآمد و ثروت و یک به معنای نابرابری مطلق در توزیع درآمد است.

گردآوری شده توسط : وب سایت ای پاتوق

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز