Home مجله خبری فرهنگی و هنری ایران؛ تاثیرگذارترین کشور در آینده سوریه

ایران؛ تاثیرگذارترین کشور در آینده سوریه

0 second read
0
0
1

به گزارش وب سایت ای پاتوق :

خبرگزاری تسنیم: «شعیب بهمن» کارشناس مسائل آسیای مرکزی در گفت‌وگو با خبرنگار با توجه به شدت تحولات در سوریه گفت: قدرتهای بزرگ نمی‌خواهند بحران سوریه به جنگ نظامی رو در رو کشیده شود و این بحران به جنگ جهانی تبدیل نخواهد شد؛ اما تحولات سوریه در آینده سطح‌بندی جهانی را تغییر داده و بلوکهای جدیدی در نظام بین‌الملل تشکیل خواهد شد که قدرت ایالات متحده آمریکا را به چالش می‌کشد.

پژوهشگر ارشد مسائل روسیه در پاسخ به این پرسش که آیا جنگ سردی میان آمریکا و روسیه در حال شکل‌گیری است، خاطر نشان کرد: تعریف جنگ سرد به رقابت آمریکا و شوروی بعد از جنگ جهانی دوم باز می‌گردد و تا فروپاشی شوروی ادامه داشت. رقابت طرفهای قدرت مبتنی بر دو گفتمان متفاوت و ویژگی ژئوپلیتیکی بود که دوطرف سعی می‌کردند حوزه‌ نفوذ خود را در مناطق مختلف افزایش دهند. در حال حاضر رقابت ژئوپلیتیک بین روسیه و آمریکا وجود دارد، اما جدال گفتمانی میان دو کشور مشاهده نمی‌شود؛ از این رو نمی‌شود از شروع جنگ سرد صحبت کرد.

وی افزود: گفتمان ضد غربی دارای یک سابقه طولانی در روسیه است و اینکه پوتین به مقامات کشور خود گفته تا فرزندانشان را از مدارس کشورهای غربی خارج کنند، به نگرانی پوتین برای تاثیر‌پذیری آنها از فرهنگ غربی بر می‌گردد.

بهمن در اشاره به رابطه‌ گوترش، دبیر کل سازمان ملل با روسیه تصریح کرد: روسها از گوترش به عنوان دبیر کل سازمان ملل متحد حمایت کردند و به نظر می‌رسد که رابطه روسها با گوترش بهتر از بان کی مون خواهد بود.

کارشناس مسائل آسیای مرکزی به علت برگزاری نشست روز شنبه لوزان اشاره کرد و گفت: نشست اخیر به دلیل ناکارآمد بودن یا عدم اجرای آتش بس توافق شده میان روسیه و آمریکا بود. علاوه بر بدعهدی آمریکا، مشارکت ندادن بازیگران مهم منطقه مانند ایران و عراق از دلایل شکست آتش بس اخیر است.

وی در ادامه افزود: دموکراتهای آمریکا تلاش می‌کنند که به یک توافقی درباره‌ بحران سوریه تا انتخابات آینده دست یابند و از آن به عنوان برگ برنده برای جذب آراء استفاده کنند، این توافق برای جان کری وزیر امور خارجه آمریکا بسیار اهمیت دارد.

کارشناس مسائل آسیای مرکزی با بیان اینکه حضور ایران در مذاکرات برای حل بحران سوریه بسیار اهمیت دارد، تبیین کرد: در تمامی بازیگرانی که در تحولات منطقه دخالت دارند، حضور ایران بسیار موثرتر است. ایران روابط خوبی با دولت سوریه دارد و از بقای حکومت این کشور حمایت گسترده‌ای داشته و دارد، از این رو ایران نیروی تاثیر گزار در آینده سیاسی سوریه است.

گردآوری شده توسط : وب سایت ای پاتوق

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In فرهنگی و هنری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Check Also

عکس لیلا اوتادی در تبلیغات برند لامبورگینی

عکس لیلا اوتادی در تبلیغات برند لامبورگینی مد و تبلیغات لیلا اوتادی لیلا اوتادی بازیگر سرش…