Home مجله خبری اقتصادی و بازرگانی ایرانی‌ ها چقدر گوشت می‌خورند؟

ایرانی‌ ها چقدر گوشت می‌خورند؟

0 second read
0
0
2

به گزارش وب سایت ای پاتوق :

خبرگزاری تسنیم: سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) با تشریح اینکه ایرانی‌ها چقدر گوشت می‌خورند و چه‌مقدار دورریز دارند، از امکان تحقق خودکفایی ایران در تولید گوشت قرمز از طریق کاهش ضایعات در زنجیره تولید و عرضه خبر داد.

اگرچه میزان ضایعات گوشت در ایران کمتر از الگوی کلی ضایعات در جهان است، اما سالانه بیش از ۳۰۰ هزار تن انواع گوشت قرمز و مرغ در سال در کشور به‌شکل ضایعات از چرخه ارزش خارج می‌شود.

بر اساس برآوردهای پروژه‌ فائو تحت عنوان «ظرفیت سازی برای کاهش ضایعات مواد غذایی در خاورمیانه»، هرساله حداقل ۱۰۰ هزار تن از انواع گوشت قرمز در کشور به‌شکل ضایعات از چرخه مصرف خارج می‌شود که در صورت کاهش آن ایران می‌تواند به‌سوی خودکفایی در تأمین گوشت قرمز گام بردارد.

به گزارش دفتر نمایندگی سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در جمهوری اسلامی ایران، بر اساس برآوردهای این سازمان سالانه ۱٫۳ میلیارد تن (معادل تقریباً یک‌سوم) تولیدات مواد غذایی و محصولات کشاورزی تولیدی در جهان به‌شیوه‌های گوناگون در قالب ضایعات به هدر می‌رود.

بر اساس این گزارش حدود ۴۵۰ میلیون تن معادل ۳۰ درصد غلات تولیدی، ۳۰۰ میلیون تن معادل ۴۵ درصد تولیدات میوه و سبزیجات، ۵۰ میلیون تن معادل ۲۰ درصد گوشت، لبنیات و دانه‌های روغنی تولیدی و ۲۰ میلیون تن برابر با ۳۵ درصد ماهی تولیدشده در گوشه و کنار جهان عملاً دورریز و از چرخه مصرف خارج می‌شوند.

سرانه متوسط مصرف جهانی گوشت در سال ۲۰۱۵ توسط فائو برابر با ۴۱٫۳ کیلوگرم در سال محاسبه شد و با روند رو به رشد جمعیت پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۳۰ میزان متوسط مصرف سرانه گوشت در دنیا به حدود ۴۵٫۳ کیلوگرم در سال برسد.

این در حالی است که سرانه مصرف گوشت در ایران سالانه حدود ۳۵٫۵ کیلوگرم محاسبه شده که از این مقدار ۱۲٫۵ کیلوگرم را گوشت قرمز و ۲۳ کیلوگرم را گوشت مرغ تشکیل می‌دهد.

گردآوری شده توسط : وب سایت ای پاتوق

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In اقتصادی و بازرگانی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Check Also

عکس لیلا اوتادی در تبلیغات برند لامبورگینی

عکس لیلا اوتادی در تبلیغات برند لامبورگینی مد و تبلیغات لیلا اوتادی لیلا اوتادی بازیگر سرش…