با کدام ازبکستان بازی می‌کنیم؟

به گزارش وب سایت ای پاتوق :

ورزش سه: ازبکستان، یکی از تیم‌های ملی عجیب در فوتبال آسیاست و ارزیابی عملکردش در سالیان مختلف نشان دهنده این فراز و نشیب غیر معمول بوده است.

 بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سابق کشورهای زیادی به آسیا افزوده شده وقاره بزرگ؛ حضور ترکمنستان، قرقیزستان،قزاقستان (بعدها به اروپا پیوست)، تاجیکستان و ازبکستان را تجربه کرد. اولین گام برای خودنمایی کشورهای تازه وارد را ازبک‌ها برداشتند و در بازی‌های آسیایی ۱۹۹۴ قهرمان شدند.

*در بازی‌های آسیایی  ۱۹۹۴ چینی‌ها با داشتن بهترین تیم تاریخ خود، با سودای اولین قهرمانی در قاره پا به مسابقات گذاشتند. آنها برابر ایران هم ۱-۰ برنده شده و کشورمان را در همان دور گروهی حذف کردند، امادر فینال چین برابر ازبکستان ایستاد و ۴-۲ باخت…. آنها باز هم از قهرمانی محروم شده واین محرومیت تا امروز ادامه دارد. در تیم تازه وارد  ازبکستان ۱۹۹۴ مردانی مثل کاسیموف، ایگور شکورین و مقصودوف حاضر بودند.

* بعد از شروع قدرتمندانه ازبک‌ها، آنها  افت کردند، البته آنها در سال ۱۹۹۶ به جمع ۱۲ تیم برتر جام ملت‌های آسیا صعود کردند اما در گروه خود بین ۴ تیم چهارم شدند.ازبک‌ها پایین‌تر از ژاپن، چین و سوریه قرار گرفتند.

*ازبکستان تلاش زیاد کرد تا در بازی‌های آسیایی ۱۹۹۸ بانکوک بار دیگر به اوج برگردد، آنها با انجام بازی‌ها خوب به یک‌چهارم نهایی آمدند و در این دور برابر ایران ایستادند، مدافع عنوان قهرمانی بازی‌های آسیایی، برابر ایران تا دقیقه ۸۲ بازی پایاپایی برگزار کرده و بعد از دریافت گل دقیقه ۲۹ از علی موسوی تلاش برای جبران کردند اما در ۸ دقیقه آخر ۳ گل دیگر زدیم و ۴-۰ شکستشان دادیم.

*ازبکستان در سال ۲۰۰۰ بار دیگر به جام ملت‌ها آمدند اما نتایج آنها در این دوره حیرت انگیز بود. آنها با قطر مساوی کردند اما برابر ژاپن ۸-۱ و برابر عربستان ۵-۱ بازنده شدند و فضاحتی عجیب در فوتبال آفریدند.

*ازبک‌ها تا سال ۲۰۰۴ در همان مسیر تلخ سقوط می‌رفتند و دیگر از قهرمانی بازی‌های آسیایی ۱۹۹۴ برای آنها یک خاطره باقی مانده بود اما برگزاری یک لیگ زنده و پویا و تقویت باشگاه داری در این کشور باعث شد تا آنها در مسابقات مختلف آسیایی پا بگیرند. ازبکستان در جام ملت‌های ۲۰۰۴ در گروهی که عربستان و عراق و ترکمنستان در آن بود با ۳ برد اول شدند. آنها عربستانی را بردند که ۴ سال قبل برابر آنها ۵ گل خورده بودند. ازبک‌ها در جام ملت‌های ۲۰۰۴ تنها در ضربات پنالتی مغلوب بحرین در یک چهارم شده و حذف شدند.
 
*در جام ملت‌های ۲۰۰۷ هم ازبکستان تنها در دور گروهی به ایران باختند اما بالاتر از چین آنها به دور یک چهارم پای گذاشته و با باخت ۲-۱ برابر عربستان از مسابقات کنار رفتند.

*در جام ملت‌های ۲۰۱۱ هم ازبک‌ها در گروه اول شده و در یک چهارم برابر اردن ۲-۱ برنده شدند.ازبک‌ها در نیمه نهایی اما بار دیگر مثل سال ۲۰۰۰ عمل کرده واین بار ۶ گل از استرالیا خوردند تا با باخت ۳-۲ برابر کره جنوبی در بازی رده بندی چهارم شوند.

*ازبکستان پر فراز و نشیب در دور گذشته مقدماتی جام جهانی تیم بسیار خوبی بود. تیمی که در روز آخر وقتی از قطر ۵-۱ جلو افتاد باور نداشت اگر یک گل بیشتر بزند، بالاتر از کره جنوبی می‌تواند به جام جهانی صعود کند. آنها در دور گذشته برابر ایران و ژاپن ۲ تیم اول ۲ گروه جام جهانی فوتبال برنده شدند اما تنها به خاطر یک گل به جام جهانی نرفتند.

*در جام ملت‌های ۲۰۱۵ اما آنها در یک‌چهارم نهایی کار را به وقت اضافه رساندند اما در این مرحله  ۲-۰ به کره باختند.

*نسل تازه ازبک‌ها، تیمی مثل همیشه مجهز به اسلحه برترشان قدرت بدنی هستند و در ۱۱ بازی آخرشان برابر آسیایی‌ها ۱۱ برد داشته‌اند.ازبک‌ها در ۲ بازی گذشته برابر سوریه و قطر برنده شده‌اند تا در صدر گروه بایستند به سوی صعود از همین ۳ بد. ایران در خانه چنین تیم قدرتمندی باید به میدان برود.ازبک‌ها با ۲ برد شرایط خوبی در گروه دارند و برای پیروزی مقابل ایران به زمین خواهند آمد.

گردآوری شده توسط : وب سایت ای پاتوق

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس