Home مجله خبری فرهنگی و هنری تلاش برای گشودن پنجره‌ای طلایی به شرق آسیا

تلاش برای گشودن پنجره‌ای طلایی به شرق آسیا

0 second read
0
0
2

به گزارش وب سایت ای پاتوق :

خبرآنلاین: رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران غرب معتقد است که سفر رئیس جمهوری به شرق اسیا دست اوردهای زیای برای کشورمان به همراه داشته است.

دکتر پروین داداندیش، استاد علوم سیاسی و روابط بین الملل در تشریح سفر دکتر روحانی به شرق آسیا، دستاوردهای این سفر را اقتصادی-فرهنگی و سیاسی را توصیف کرد. وی معتقد است که دولت تدبیر و امید از همه ظرفیتها در روابط اقتصادی و سیاسی و فرهنگی خود در منطقه و جهان در حال بهره گیری است که این به نوبه خود یک دست اورد  بزرگ است ، اینکه ما دیپلماسی سیاسی و اقتصادی کشورمان را معطوف به یک قسمت از دنیا نکرده ، از ظرفیت های مناطق مختلف جهان در روابط خارجی استفاده می کنیم. یک راهبرد مناسب در شرایط جدید جهانی می باشد.

این استاد علوم سیاسی و روابط بین الملل درباره دست آوردهای رئیس جمهور در این سفر گفت:  «بعد از برجام دولت یازدهم به دنبال این بوده است تا بسترهای مختلف روابط خارجی را که در گذشته محدود شده بود، در حوزه های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی با مناطق و کشورهای جهان گسترش دهد. یکی از این مناطق بسیار مهم، شرق آسیا است. در زمان تحریم ها مناسبات ما در این مناطق دچار خدشه و سردی روابط شد. همانطور که رئیس جمهور در بدو ورود به مالزی و ویتنام اعلام کردند؛ به دلیل شدت تحریم ها در قبل از برجام حجم معاملات ایران با این کشورها به کمترین حد ممکن رسیده بود. که همانطور که دیدیم در این سفر تعاملات اقتصادی و سیاسی افزایش پیدا کرد.»

وی در خصوص نقاط قوت این سفر گفت: «نکته مهمی که در سفر رئیس جمهور به شرق آسیا وجود دارد و باید به آن توجه ویژه ای شود، این است که در منطقه آسیا دو سازمان همکاری اقتصادی و سیاسی وجود دارد، یکی “اکو” و دیگری ” آسه.آن” است. جمهوری اسلامی ایران عضو فعال اکو است و می تواند زمینه همکاری دو سازمان را ایجاد کند لذا این موضوع برای کشور ما یک دستاورد مهم محسوب می شود، چرا که در حوزه های مختلف می توانیم روابط منطقۀ آسیای جنوب شرقی و آسیای جنوب غربی را  نهادینه و قانونمند کنیم، تا در اینده هم بتوانیم برای بهره برداری از این ظرفیت ها برنامه ریزی کنیم.

از طرفی موقعیت استراتژیک و ژئوپلیتیک ایران، به صورتی است که روابطش را هم به شرق هم به غرب می تواند گسترش دهد. برای کشورما، با توجه به تجربه هایی که در دوران تحریم های ظالمانه و پیش از برجام داشتیم، بهتر است ارتباطات ما یک سویه نباشد، طرحی داشته باشیم که بتوانیم همزمان هم از ظرفیت های اروپا و هم از ظرفیت های اسیا استفاده کنیم و به طور موازی روابط مان را افزایش دهیم. این راهبرد سیاست خارجی دولت یازدهم و رئیس جمهور محترم است. همانطور که می بینیم پیرو سفرهایی که رئیس جمهور روحانی به اروپا داشتند این سفرها در شرق آسیا هم در حال انجام است، کما اینکه دیپلماسی ایران در ماه پیش در آمریکای لاتین هم بسیار خوش درخشید، این امر نشان دهنده توازن سیاست خارجی ماست که بر اصل دانش، منطق و منافع پیش می رود. با توجه به تفاهم نامه هایی که در این سفر ها امضا می شود کمیسیونهای مشترک و وزارت خانه های ذی ربط، انشاء الله، کار اجرایی کردن تفاهم نامه ها را به سرانجام خواهند رساند و ما شاهد نتایج خوبی خواهیم بود.»

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران غرب در ادامه بررسی سفر رئیس جمهور گفت: «در این سفر به ارتباطات بانکی تاکید شده است. همانگونه که می دانید، لازمۀ گسترش همکاری اقتصادی ، آماده کردن زیر ساخت های بانکی بین کشورمان و کشورهای مالزی، تایلند و ویتنام است.»

وی در خصوص تعاملات فرهنگی با کشورهای شرق آسیا گفت: «غیر از تعاملات اقتصادی،می توانیم در حوزه فرهنگ و سیاست، ارتباطات مستمری با این کشورها داشته باشیم، امروزدر جهان اسلام، بحران منطقه خاورمیانه و رشد افراطی گری در جوامع مسلمان، غرب و شرق آسیا را به خطر انداخته است. مردم این منطقه نیز نگران مردم خاورمیانه ، عراق و سوریه هستند. گسترش گروه های تکفیری و تروریستی، این کشورها را نگران کرده است. در راستای مبارزه با تروریسم و جلوگیری از رشد افراطی گری که در حال حاضر منطقه را تهدید می کند، ما می توانیم به لحاظ فرهنگی و سیاسی، در این زمینه در سازمان های بین المللی یکصدا شویم و از موضع جهان اسلام دفاع کنیم تا از نگرانی مسلمانان جهان بکاهیم.»

داداندیش گفت در آینده نزدیک حجم معاملات با ویتنام به دو میلیارد دلار خواهد رسید. همچنین کمیسیون مشترک ایران و مالزی که ۸ سال است تشکیل نشده، بعد از این سفر در آینده نزدیک تشکیل خواهد شد و امیدواریم، حجم معاملات ما با مالزی از ۵۰۰ میلیون دلار به یک و نیم میلیارد دلار برسد.

خوشبختانه ایران و مالزی در بحث گردشگری و حوزه تهیه غذای حلال می توانند همکاری های خوبی را داشته باشند. سفر رئیس جمهور یک پنجره طلایی را به سوی جمهوری اسلامی ایران و آسیای شرقی باز کرده است که باید در راستای منافع کشور از آن بهره برداری شود. پیشنهاد می کنم بخش خصوصی در این زمینه ها مطالعه کند و سهم اقتصادی خودشان را تعیین کرده و از آن بهره برداری نمایند. انشاءالله اقتصاد کشور رونق خواهد یافت. در این سفر از نزدیک ظرفیت های همکاری دو جانبه و چند جانبه شناسایی شده است. ایران در تحولات سیاسی منطقه، ثابت کرده است که یک بازیگز و قدرت منطقه ای است. لذا در حوزه اقتصاد هم کشور ما باید توان منطقه ای خود را افزایش دهد، این ظرفیتی است که جناب دکتر روحانی، رئیس محترم دولت تدبیر و امید به خوبی شناسایی کرده است و در راستای آن تلاش می کند.

گردآوری شده توسط : وب سایت ای پاتوق

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In فرهنگی و هنری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Check Also

عکس لیلا اوتادی در تبلیغات برند لامبورگینی

عکس لیلا اوتادی در تبلیغات برند لامبورگینی مد و تبلیغات لیلا اوتادی لیلا اوتادی بازیگر سرش…