Home مجله خبری حوادث جسد کوهنورد حرفه ای همچنان در ارتفاعات دماوند

جسد کوهنورد حرفه ای همچنان در ارتفاعات دماوند

2 second read
0
0
1

به گزارش وب سایت ای پاتوق :

خبرگزاری تسنیم: سخنگوی سازمان امداد و نجات با اشاره به اینکه جسد کوهنورد حرفه ای همچنان در ارتفاعات دماوند پیدا نشده است، گفت: با توجه به بارندگی‌های برف در ارتفاعات دماوند جستجو در این شرایط جان نجاتگران را به خطر می‌اندازد.

سید مصطفی مرتضوی درباره جدیدترین جزئیات جستجو و پیدا کردن جسد کوهنورد مالزیایی در ارتفاعات دماوند اظهار داشت: هوای ارتفاعات دماوند بسیار بد است و به همین دلیل عملیات جست‌وجوی نجاتگران متوقف شده است.

وی ادامه داد: از گروه ۱۰ نفره کوهنوردان مالزیایی که از کوهنوردان حرفه ای بودند و در کارنامه خود صعودهای اورست و کلیمانجارو را داشتند ولی در صعود زمستانی به دماوند دچار حادثه شدند، ۸ نفر در هفته ای که گذشت نجات یافتند ولی دو نفر از آنان دچار مشکل شدند که در نهایت طی عملیات جستجو و نجات جسد یکی از کوهنوردان پیدا شد.

سخنگوی سازمان امداد و نجات هلال احمر خاطرنشان کرد: پیدا کردن جسد دوم کوهنورد مالزیایی نیز موکول به بهتر شدن شرایط آب و هوایی در اتفاعات دماوند شده است زیرا با توجه به بارندگی‌های برف در ارتفاعات دماوند جستجو در این شرایط جان نجاتگران را نیز به خطر می‌اندازد.

از اواخر هفته گذشته گروهی از کوهنوردان مالزیایی در ارتفاعات دماوند دچار حادثه و درماندگی شدند که با کمک امدادگران هلال احمر به آنان امدادرسانی صورت پذیرفت. بنابراین گروه حرفه‌ای کوهنوردی مالزیایی که در کارنامه خود صعود به اورست و کلیمانجارو را داشتند اسیر صعود دماوند شدند، بطوریکه از روز پنجشنبه ۴ آذر هنوز یک نفر از مفقودان این گروه کوهنوردی پیدا نشدند که در این رابطه مرتضی سلیمی – رئیس سازمان امداد و نجات نیز به تسنیم عنوان کرد: طی عملیات امدادرسانی بسیار سخت و دشوار ۸ نفر از این کوهنوردان در شریط وخیم نجات یافتند، به‌طوریکه نیروهای امدادی برای رساندن این افراد به مکان‌های امن خودشان دچار سرمازدگی شدند و هنوز جست‌وجوی دو مفقودی از این اتباع خارجی ادامه دارد.

توضیح سازمان امداد و نجات درباره یک عملیات

سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با ارائه گزارشی، عملیات جست و جوی ۲ کوهنورد مالزیایی را که از روز اول آذرماه و در مسیر صعود به قله دماوند مفقود شدند، تشریح کرد.

به گزارش هلال احمر؛ متن گزارش سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر به شرح زیر است: «یک تیم ۱۲ نفره از کوهنوردان اهل کشور مالزی در روز یکشنبه، ۳۰ آبان ماه جاری اقدام به صعود به قله دماوند نموده که پس از طی مسافت و رسیدن به پناهگاه سوم در ارتفاع ۴ هزار و ۱۵۰ متری یک شب را در آنجا استراحت کره و روز دوشنبه اول آذرماه اقدام به صعود به سمت قله می نمایند که در این مسیر یک تیم ۴ نفره از کشور لهستان و یک فرد ترک تبار نیز در منطقه حضور داشته اند.

به علت بارش شدید و برف و مه غلیظ در منطقه، تعداد ۸ نفر از کوهنوردان مالزیایی در پناهگاه مانده و تعداد ۴ نفر اقدام به صعود می کنند که بعد از ساعتی تلاش و عقب ماندن از برنامه اصلی، سرتیم و یک نفر دیگر با توجه به نزدیک شدن به تاریکی و سرعت شدید باد بیشتر از ۷۰ کیلومتر بر ساعت و کم شدن میدان دید در مسیر صعود، به پناهگاه برگشته و ۲ نفر دیگر اقدام به صعود نموده که تا این لحظه خبری از آنها در دست نیست.

پس از تاخیر چند ساعته از برگشت آن دو کوهنورد که احتمال می رفته به علت شرایط جوی منطقه، مسیر را اشتباه رفته باشند سرتیم که خود یک مالزیایی بوده و تنها ۳ بار سابقه صعود را داشته از پناهگاه خارج شده و تا نیمه های شب در اطراف پناهگاه اقدام به جست و جو می نماید که با بی نتیجه ماندن جست و جو ساعت ۵ صبح روز سه شنبه؛ دوم آذرماه از طریق مسئول پناهگاه پلور به تیم های امداد کوهستان هلال احمر اطلاع رسانی می شود.

در مرحله اول، تیم عملیاتی  کوهستان پایگاه امداد و نجات پلور به منطقه اعزام شد که به علت برودت بیش از حد هوا و شرایط بد جوی و بسته بودن مسیر امکان صعود وجود نداشت. نهایتا ساعت ۱۱:۴۵  صبح، تیم های عملیاتی به منطقه رینه رسیدند که در آنجا ۸ نفر از کوهنوردان اهل کشور مالزی  که از پناهگاه به سمت پایین حرکت کرده بودند را ساعت ۱۷ عصر توسط ۲ دستگاه خودروی کمک دار به مسجد صاحب زمان (گوسفندسرای) دماوند رسیده و از آنجا به سمت قله دماوند حرت کردند  که علیرغم بارش شدید برف و بوران و دمای ۴۰- درجه خود را به بارگاه سوم در ارتفاع ۴ هزار و ۱۵۰ متری رساندند و در آنجا ۲ نفر دیگر از کوهنوردان کشور مالزی که یک نفر آنها لیدر تیم بوده را ملاقات کردند.

تیم تخصصی امداد کوهستان، شب را به علت برودت بیش از حد هوا و تاریکی شب در بارگاه سوم گذراندند و صبح روز چهارشنبه دوباره جست و جوی ۲ نفر مفقودی را تا ارتفاع ۵ هزار و ۱۰۰ متری  ادامه دادند که متاسفانه با توجه به تجسس مناطق آبشار یخی – کافردره- جبهه غربی ملاخوران- یال لومر ۱ و ۲ نتوانستند افراد مفقود شده را پیدا کنند. سرانجام در ساعت ۱۹ عصر با توجه به برودت بیش از حد هوا و شرایط جوی و بارش شدید برف و بوران مجبور  شدند به سمت پایین برگشته که ۲ نفر کوهنورد مالزیایی که در بارگاه سوم مانده بودند را با خود به پایین آورند.

در روز پنجشنبه با توجه به شرایط بارش سنگین برف و احتمال بروز بهمن و عدم امکان دسترسی به مناطق دیگر و جبهه های دماوند و ریسک بالای عملیات جست و جو امکان صعود وجود نداشت.

خاطرنشان می‌شود که از همان لحظات اولیه اطلاع از موضوع، سفارت مالزی پیگیر بوده که گزارش اقدامات و حضور نیروهای امداد کوهستان هلال احمر به آنها ارائه شده که با توجه به هماهنگی سفیر کشور مالزی با معاونت امور بین الملل جمعیت هلال احمر، جلسه همفکری در خصوص نحوه امدادرسانی و ادامه جست و جوها در عصر روز پنجشنبه ۴ آذرماه در مرکز کنترل و هماهنگی عملیات با حضور سرپرست سازمان امداد و نجات و شخص سفیر برگزار گردید که ایشان از نحوه فعالیت  اظهار رضایت نمودند و اقدامات بعدی در خصوص یافتن افراد مفقودی را خواستار شدند.

زین العابدین – سفیر کشور مالزی در ایران درخواست داشتند که با توجه به ورود خانواده یکی از مفقودین به کشور، همراه آنان در منطقه عملیاتی حضور یافته و از نزیک بر روند جست و جو و اقدامات نظارت داشته باشند و از سوی دیگر درخواست جست و جوی هوایی را داشتند که با توجه به شرایط جوی و بارش برف در شهر تهران و مازندران امکان اعزام امداد هوایی میسر نبود.

در صبح روز جمعه ۵ آذرماه شخص سفیر مالزی به همراه خانواده کوهنوردان مفقودی و نماینده سازمان امدادو نجات به منطقه پلور اعزام شدند و در پناهگاه فدراسیون کوهنوردی در پلور با سرتیم کوهنوردان مالزیایی و تیم امداد کوهستان هلال احمر مازندران جلسه ای برگزار شد و برنامه های عملیاتی و نحوه  جست و جو به مشورت گذاشته شد.

برنامه عملیاتی یک: با بهتر شدن وضعیت جوی و کاهش باد منطقه، جست و جوی هوایی و انتقال نیروهای فنی به ارتفاعات جهت تسریع در عملیات جست و جو

برنامه عملیاتی دو: در صورت ادامه بارش و عدم دید کافی جهت حضور امداد هوایی، حرکت نیروها از جبهه جنوبی به صورت زمینی و رسیدن به پناهگاه سوم و یک شب مانی و آغاز فعالیت جست و جو در ارتفاع ۵ هزار متری خوشبختانه ساعت حدود ۱۱ صبح، هوا برای جست و جوی هوایی مناسب شد که بلافاصله با حضور بالگرد در منطقه پلور و سوار کردن ۷ نفر از تیم امداد کوهستان و یک نفر سرتیم مالزی، جست و جوی هوایی در اطراف قله دماوند و تمام جهات به صورت دایره ای صورت گرفت. برای بازبینی‌های مجدد، مسیرها نیز عکسبرداری شدند که با توجه به عدم وجود شواهد مبنی بر وجود افراد در منطقه بر اساس برنامه از پیش تعیین شده یک تیم ۳ نفره در ارتفاع ۴ هزار و ۱۰۰ متری جبهه شمال شرقی پیاده شده و یک تیم هم از منطقه حسینیه در غرب مسیر صعود اقدام به صعود و ادامه عملیات جست و جو کردند.

همچنین روز سه شنبه ۶ آذرماه نیز با حضور رئیس کمیته امداد و نجات فدراسیون کوهنوردی، دبیر اول سفارت مالزی، یکی از اقوام و کوهنورد مفقود شده، جسه ای در مرکز کنترل و هماهنگی عملیات سازمان برگزار گردید که نحوه فعالیت و جست و جو مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفته و برنامه ریزی لازم در این خصوص صورت پذیرفت.»

گردآوری شده توسط : وب سایت ای پاتوق

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In حوادث

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Check Also

عکس لیلا اوتادی در تبلیغات برند لامبورگینی

عکس لیلا اوتادی در تبلیغات برند لامبورگینی مد و تبلیغات لیلا اوتادی لیلا اوتادی بازیگر سرش…