Home مجله خبری اقتصادی و بازرگانی سهم غذا در زندگی خانوارهای شهری

سهم غذا در زندگی خانوارهای شهری

0 second read
0
0
1

به گزارش وب سایت ای پاتوق :

خبرآنلاین: خانوارهای شهری سال گذشته بیش از ۱۴۶هزار میلیارد تومان پول برای خوراکی و آشامیدنی پرداخت کردند.

 بررسی ها نشان می دهد در سال گذشته هر خانوار ایرانی در حدود ۸ میلیون و ۳۲۷ هزار و ۶۳۱ تومان صرف خرید خوراکی و اشامیدنی کرده است.

هزینه خوراکی و آشامیدنی در ایران ، پس از هزینه بخش مسکن، بالاترین سهم از سبد هزینه ای خانوار را از آن خود کرده است.

۲۳٫۶ درصد از هزینه های یک خانوار صرف تامین اعتبار مورد نیاز برای خرید خوراکی و اشامیدنی می شود . این رقم هر چند در سال های جولان تورم در اقتصاد ایران، افزایشی مداوم و بالا را تجربه می کرد، اما در سال گذشته رشدی اندک را نسبت به مدت مشابه سال قبل شاهد بود . به طوری که رشد هزینه ها در این حوزه در حدود ۳٫۱ درصد گزارش شده است .

 بر اساس این گزارش آخرین آمارهای ارائه شده ، حدود ۱۷ میلیون و ۶۰۰ هزار خانواده شهری در ایران زندگی می کنند که سهمی بالا از کل جمعیت ایرانی‌ها را در مقابل روستایی ها از آن خود کرده اند.

 به این ترتیب با احتساب هزینه متوسط یک خانواده شهری در ایران بابت خرید غذا و نوشیدنی ، مشخص می شود خانواده های شهری در سال گذشته معادل ۱۴۶ هزار میلیارد , ۵۶۶  میلیون تومان در این حوزه خرج کرده اند . به عبارت دیگر حجم عذای مصرف شده در شهرها در این دوره زمانی برابر با این رقم بوده است .

بر این اساس قوت غالب ایرانی ها را نان و سپس برنج به خود اختصاص داده است و در سال های اخیر ، خصوصا پس از هدفمندی یارانه ها و رشد شتابان تورم، سهم مواد مغذی مانند گوشت ، لبنیات و … در سبد خرید ایرانی‌ها کاهش یافت .

 در سال گذشته درآمدها و هزینه ها در خانوارها شهری به هم نزدیک شد و هر خانوار شهری در حدود ۳۵ میلیون و ۲۵۹ هزار تومان درآمد ناخالص داشت،این در حالی است که میزان هزینه های ناخالص در حدود ۳۵ میلیون و ۲۶۵ هزار تومان برآورد شده است .

هزینه ناخالص بدون احتساب مبالغ پرداختی خانوار بابت مالیات و حق بازنشستگی محاسبه می شود . در عین حال منظور از درآمد ناخالص ، میزان درامد قبل از کسر مالیات و حق بازنشستگی و نیز درامد حاصل از فروش کالای دست دوم است . باید توجه داشت در این حوزه امکان کم گویی خانوارها وجود دارد .

گردآوری شده توسط : وب سایت ای پاتوق

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In اقتصادی و بازرگانی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Check Also

عکس لیلا اوتادی در تبلیغات برند لامبورگینی

عکس لیلا اوتادی در تبلیغات برند لامبورگینی مد و تبلیغات لیلا اوتادی لیلا اوتادی بازیگر سرش…