Home مجله خبری فرهنگی و هنری شخصیت واقعی «فردوست» در «معمای شاه» را بهتر بشناسید

شخصیت واقعی «فردوست» در «معمای شاه» را بهتر بشناسید

0 second read
0
0
1

به گزارش وب سایت ای پاتوق :

به گزارش خبرنگار حوزه رادیو تلویزیون گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ تاریخ و مرور آن موجب می‌شود تا علاوه بر شناختن و برخورد با انسان‌های برجسته در زمینه‌های گوناگون، گذر زمان را در انسان‌های بزرگ و یا کسانی که  فریفته پول، قدرت و ثروت شده اند ببینیم.  
 
گذشته و تاریخ کشور ما نیز خالی از این آدم‌ها نیست و هر برهه‌ای داستانی پر از شخصیت‌های مختلف را در برمی‌گیرد. یکی از این مقاطع دوران انقلاب اسلامی است. مقطعی که مدتی است با پخش مجدد سریال «معمای شاه» حال و هوای روزهای نه چندان دور سرزمینمان را با افراد موثر در آن زمان روایت می‌کند.

حسین فردوست که در حال حاضر «بهرنگ علوی» ایفای نقش وی را در «معمای شاه» عهده دار شده است، از جمله کسانی است که به شاه بسیار نزدیک بود و به شکلی در مقطعی چشم و گوش او محسوب می شد.

بعد از تولد فردوست در سال ۱۲۹۶ و تحصیل او در مدرسه نظام همراه محمدرضا شاه، وی کم کم به دوست صمیمی شاه مبدل شد. این دوستی تا جایی ادامه داشت که رضاشاه او را نیز همراه محمدرضا برای تحصیل به مدرسه «له روزه» پاریس فرستاد.

با اتمام تحصیلات در پاریس فردوست در گارد شاهنشاهی و دانشکده افسری مشغول به کار شد تا اینکه در زمان مصدق و همزمان با کودتای۲۸ مرداد او دکترای حقوق در رشته قضایی را از پاریس اخذ کرد و به کارش در دربار ادامه داد.

فردوست طی همراهی‌اش از ابتدا تا سقوط حکومت محمدرضا با او بود و سمت‌های گوناگونی را عهده‌دار شد. وی در سال ۱۳۲۰ به عنوان پایه‌گذار گارد جاویدان نقش اساسی را ایفا کرد و حدود ۸ سال بعد هم دفتر ویژه اطلاعات رژیم پهلوی را با مدیریت خودش بنیانگذاری کرد.

در فاصله سال‌های ۱۳۴۰ تا ۱۳۵۰ وی به عنوان قائم مقام سازمان اطلاعات و امنیت کشور (ساواک) با درجه سرتیپی و داشتن اختیارات کامل فعالیت می‌کرد. او همچنین در واپسین روزهای حکومت پهلوی صبح‌ها در سازمان بازرسی کل کشور بود و بعدازظهر‌ها در دفتر ویژه اطلاعات فعالیت داشت.

او همچنین دبیری شورای امنیت کشور، تجدید و فعال کردن سازمان بازرسی کل کشور، تحقیق درباره سوءاستفاده یا عدم لیاقت سران نظامی، انتظامی و سایر سازمان‌های دولتی را عهده دار شد.

از طرف محمدرضاشاه، عهدار مسئولیت ایجاد سازمان حفاظت و تحقیق حزب رستاخیز از جمله شد.

حسین فردوست در بخشی از خاطراتش که منتشر شده است، به اقداماتی علیه حکومت پهلوی در زمان اوج گیری انقلاب اعتراف کرد. ارتشبد قره‌باغی وی را یکی از افرادی می‌داند که تا چند روز پیش از امضای بیانیه اعلام بی‌طرفی ارتش، از راهکارهایی چون کودتا، طرح جلوگیری از ورود امام به ایران و فرود اجباری هواپیمای امام برای نجات حکومت پهلوی دفاع می‌کرده است. او معتقد است با اوج‌گیری انقلاب، اعلام بی‌طرفی ارتش، تنها چاره سران ارتش برای رهایی از پاسخگویی در برابر دادگاه‌های انقلاب بود و فردوست نیز به همین دلیل با آن همراه شد.

اما با تمام این ها وی بعد از پیروزی انقلاب به صورت پنهانی ۵ سال زندگی کرد و در نهایت در سال۱۳۶۲ توسط نیروهای اطلاعات دستگیر شد و بعد هم در اردیبهشت ۱۳۶۶ درگذشت.

گزارش از فاطمه شهدوست

انتهای پیام/

گردآوری شده توسط : وب سایت ای پاتوق

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In فرهنگی و هنری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Check Also

عکس لیلا اوتادی در تبلیغات برند لامبورگینی

عکس لیلا اوتادی در تبلیغات برند لامبورگینی مد و تبلیغات لیلا اوتادی لیلا اوتادی بازیگر سرش…