Home مجله خبری ورزشی ضرورت حمایت از ورزشکاران و مدال آوران پارالمپیک

ضرورت حمایت از ورزشکاران و مدال آوران پارالمپیک

0 second read
0
0
1

به گزارش وب سایت ای پاتوق :ضرورت حمایت از ورزشکاران و مدال آوران پارالمپیک


ورزش > مدیریت ورزش – ۲۴ مهرماه روز بزرگداشت پارالمپیک امسال را با قدردانی از مدال آوران کشورمان در مسابقات ۲۰۱۶ در ریودوژانیرو در کشور برزیل، به‌ویژه ورزشکاران زن افتخارآفرین و تاریخ‌سازمان، آغاز می کنیم.

*طیبه سیاوشی شاه عنایتی؛ به همین‌دلیل مناسب می‌دانم به عنوان رئیس کمیته زنان، خانواده، تربیت بدنی و جوانان کمیسیون فرهنگی، چند نکته را و در دو محور اساسی مطرح کنم:
۱ـ ضرورت برنامه‌ریزی برای ورزش همگانی معلولان
۲ ـ ضرورت بسط حمایت از ورزش قهرمانی معلولان و جانبازان کشور، به‌‌ویژه مدال آوران پارالمپیک، و بالاخص زنان
مقدمتا، چنانچه فعالیت بدنی را ضرورتی حیاتی برای سلامت و موجب تكامل روحی، افزایش اعتماد به نفس، داشتن روحیه همكاری و نوعدوستی انسان، و در نتیجه، باعث افزایش سطح بهداشت عمومی و در نهایت اثرگذاری بر منافع اقتصادی کشور بدانیم، یقینا این ضرورت برای افراد با معلولیت های مختلف مهمتر و اساسی تر خواهد بود.
اما با کمال تاسف در کشور ما نه تنها امکانات لازم و کافی برای ورزش معلولان وجود ندارد که بسترهای لازم فرهنگی نیز برای چنین شهروندانی مهیا نیست. به عبارتی، فرهنگِ تکریم معلولان و خانواده‌های آنان در جامعه ایران از نقاط ضعف بسیاری برخوردار است و شاهد آن حضور بسیار نادر معلولان در اجتماعات و مکان های عمومی بویژه خیابان‌ها و معابر عبور، به‌ویژه در کلانشهرها، است.
درخشش امسال ورزشکاران پارالمپیک در ریو و کسب مدال‌های مختلف برای کشورمان حاکی از پتانسیل بالای قهرمانی در میان معلولان و جانبازان کشور است. بر این اساس، جمهوری اسلامی ایران باید نسبت به ورزش قهرمانی آنها به‌ویژه از طریق برنامه‌ای جامع و هماهنگ با دستگاههای مسؤل، برای عمومی كردن ورزش این دسته از شهروندان، تلاش بیشتری انجام دهد.
بدیهی است با فراهم شدن زمینه های لازم فرهنگی و لجستیکیِ ورزش همگانی، رشد و تقویت ورزش قهرمانی معلولان ایرانی نیز از ضمانت بیشتری برخوردار خواهد بود. ساخت ورزشگاه های اختصاصی برای معلولان در همه مناطق شهرداری، مناسب سازی ورزشگاه های عمومی برای استفاده و تردد آنها و ترویج فرهنگ ورزش همگانی در میان این دسته از شهروندان، از جمله اقدامات لازم برای این منظور است.
البته با توجه به درآمدزا نبودن ورزش همگانی و ضرورت رایگان و یا ارزان بودن آن، نمی‌توان صرفاً از دولت برای اجرای این امر مهم انتظار داشت، بلکه ضروریست بخش خصوصی نیز در سایه سیاست‌های قانونی و حمایتی تعریف شده ملی، در فراهم کردن امكانات و اجرای این امر حیاتی، دولت را پشتیبانی و همراهی کند.
در سطح ورزش حرفه‌ای و قهرمانی معلولان، موضوع اساسی دیگر مشکل اشتغال و تامین امور مالی ورزشکاران پارالمپیک است. بطور کلی، در صورت دیده شدن این نیازها در برنامه های توسعه کشور، می‌توان آینده بسیار روشنتری را برای افزایش کمی و کیفی ورزش قهرمانی معلولان متصور شد. مصداق این موضوع بانوان ورزشکار از جمهوری اسلامی ایران هستند که برخلاف کمبود امکانات زندگی، توانستند صلابت و توان بالای خود را امسال در پارالمپیک برزیل و بیش از هر زمان دیگر در تاریخ کشورمان به ثبت رساندند.

*رئیس کمیته زنان، خانواده، تربیت بدنی و جوانان کمیسون فرهنگی مجلس شورای اسلامی
۴۳ ۴۳

 

گردآوری شده توسط : وب سایت ای پاتوق

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In ورزشی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Check Also

عکس لیلا اوتادی در تبلیغات برند لامبورگینی

عکس لیلا اوتادی در تبلیغات برند لامبورگینی مد و تبلیغات لیلا اوتادی لیلا اوتادی بازیگر سرش…