Home مجله خبری ورزشی عاصی و پرافتخار مثل یک ستاره

عاصی و پرافتخار مثل یک ستاره

0 second read
0
0
1

به گزارش وب سایت ای پاتوق :

روزنامه شهروند: محرم نویدکیا چهره همیشه خبرساز فوتبال اصفهان در تصمیمی ناگهانی از فوتبال خداحافظی کرد. او هم مثل ستاره‌های هم نسل خودش مهدی مهدوی‌کیا، فرهاد مجیدی و علی کریمی بدون این‌که تصمیمش را از قبل رسانه‌ای کند، همه را شوکه کرد و فوتبال را کنار گذاشت. نویدکیا، که یکی از بهترین‌ هافبک‌های فوتبال ایران در سال‌های اخیر بوده، بارها با مصدومیت‌های سنگین دست و پنجه نرم کرد و همیشه مقطع زیادی از فصل را غایب بود اما گاهی حتی حضور چند دقیقه‌ای‌اش در زمین سپاهان را به موفقیت می‌رساند. سپاهانی‌ها آخرین قهرمانی خود در لیگ چهاردهم را هم مدیون حضور نویدکیا در ٤ بازی پایانی و درخشش هستند. نویدکیا در مدت حضورش در سپاهان همیشه شماره ٤ را بر تن کرد و به‌عنوان پرافتخارترین بازیکن تاریخ لیگ برتر ٩ قهرمانی به‌دست آورد. به مناسبت خداحافظی این ستاره یاغی از فوتبال ٤+٩ پرده از زندگی فوتبالی او را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

چرا ذوب‌آهنی نشد؟

شاید باورتان نشود اما نویدکیایی که الان اسطوره سپاهانی‌ها است، در ابتدای شروع فوتبالش به تمرین ذوب‌آهن رفت و تست داد اما رد شد. سرمربی وقت ذوب‌آهن که نویدکیا هرگز نام او را فاش نکرد از نظر فنی این بازیکن را نپسندید تا محرم راهی تمرین سپاهان شود. حضور محرم در تمرینات سپاهان همراه شد با مربیگری فرهاد کاظمی در این تیم که نویدکیا این همزمانی را یکی از بزرگترین شانس‌های زندگی خود می‌داند. نویدکیا در اولین‌سال حضورش در سپاهان خوش درخشید و توانست در دومین دوره لیگ برتر به همراه زردپوشان قهرمان شود.

 نخستین کاپیتان قهرمان شهرستانی

وقتی کارنامه محرم نویدکیا را بررسی می‌کنیم به کلی آمار و افتخار می‌رسیم که هیچ بازیکنی آنها را ندارد. وقتی سپاهان در لیگ دوم حرفه‌ای توانست خودش را به‌عنوان قطب جدید فوتبال ایران معرفی کند، ستاره‌ای به نام نویدکیا را به تازگی در اختیار گرفته بود. محرم در آن سپاهان که فرهاد کاظمی تغییرات زیادی را در تیم ایجاد کرده بود، کاپیتان شد. با قهرمانی سپاهان در دومین دوره لیگ برتر فوتبال، نویدکیا اولین کاپیتان تیم غیرتهرانی شد که در لیگ برتر قهرمان شده است. ضمن این‌که او جوانترین کاپیتان قهرمان تاریخ لیگ برتر است.

 حضور ناکام در فوتبال آلمان

نویدکیا در‌سال ۱۳۸۳ به باشگاه بوخوم پیوست. در ماه‌های اول حضورش در بوخوم درخشش خوبی داشت ولی بعدها با مصدومیت‌های همیشگی خودش روبه‌رو شد و کم‌کم جایگاه خود را در ترکیب از دست داد و در اواخر‌ سال ۱۳۸۴ به مدت چند ماه و قرضی به باشگاه سپاهان بازگشت و در اول فصل بعد قراردادش را دایمی کرد.

 امان از مصدومیت‌های لعنتی

قطعاً اگر این همه مصدومیت گریبان این ستاره اصفهانی را نمی‌گرفت، او به افتخارات بیشتری دست پیدا می‌کرد. محرم در بازی تیم‌ملی امید ایران مقابل کره‌جنوبی قبل از این‌که مصدومیت‌های اصلی‌اش به وجود بیایند، از ناحیه زانو مصدوم شد. در آن بازی او به‌رغم درد شدید بازی کرد و در طول بازی برای این‌که به زانوی مصدومش فشار وارد نشود با پای چپ روی بازیکن تیم کره‌جنوبی تکل رفت که پس از برخورد با او روی زانوی مصدوم خود افتاد و در اثر آن رباط صلیبی وی پاره شد و مینیسک خارجی او نیز از دو قسمت پاره شد. از آن روز به بعد محرم با مشکلات زیادی در ناحیه زانو روبه‌رو شد. او تاکنون ٤ بار زانوی چپ خود را جراحی کرده است. یک‌بار برای رباط صلیبی و دو بار برای مینیسک و یک‌بار غضروف وی را تراشیده‌اند. او به دلیل این مصدومیت وقتی از طرف کی‌روش به اردوی تیم‌ملی دعوت شد، اعلام کرد نمی‌تواند به دلیل مصدومیت‌ها برای تیم‌ملی بازی کند.

 قهرمانی با تیم امید در بوسان

تنها قهرمانی محرم نویدکیا در عرصه ملی با تیم‌ملی امید در بوسان در‌سال ٢٠٠٢ به دست آمد. نویدکیا در آن تیم که برانکو ایوانکوویچ سرمربی‌اش بود، عملکرد بسیار خوبی داشت. درواقع نویدکیا یکی از معدود بازمانده‌های آن تیم که هنوز در لیگ برتر بازی می‌کرد.

 «نه» به اسطوره استقلال

مرحوم ناصر حجازی یکی از علاقه‌مندان به سبک بازی محرم نویدکیا بود. وقتی او در‌سال ٨٦ به استقلال برگشت از نویدکیا خواست استقلالی شود اما محرم گفته بود به دلیل مصدومیت نمی‌تواند استقلالی شود. ظاهراً حجازی باز هم به نویدکیا اصرار کرده و حتی به او گفته تو اگر از همان اول به استقلال آمده بودی، خیلی از اسطوره‌های استقلال از همان اول رفته بودند اما محرم تصمیم خودش را گرفته بود که برای همیشه به سپاهان وفادار باشد.

 سابقه محدود ملی

مصدومیت‌های طولانی مدت، محرم نویدکیا را از تیم‌ملی دور کرد. او در دوران مربیگری برانکو ایوانکوویچ روزهای خوبی را در تیم‌ملی گذراند چون برانکو هم به او اعتقادی ویژه داشت هم این‌که از محرم در پست‌هافبک هجومی استفاده کرد. محرم در دوران کوتاه حضورش در تیم‌ملی فقط یک گل مقابل کره‌شمالی زد. او در جام‌جهانی ٢٠٠٦ همراه تیم‌ملی به آلمان رفت اما در هر ٣ بازی نیمکت نشین بود. شاید اگر مصدومیت‌های طولانی پیش نمی‌آمدند الان نویدکیادر عرصه ملی هم بازیکنی پرافتخار بود.

وفاداری به سپاهان

نویدکیا در یکی از معدود مصاحبه‌هایش، گفته بود که از بچگی دوست داشته یک کار متفاوت برای شهرش انجام دهد. هرگز فکرش را هم نمی‌کرده که این کار متفاوت وفاداری ١٤ ساله به سپاهان باشد. او تنها بازیکن در تاریخ لیگ برتر است که فقط پیراهن یک تیم را بر تن کرده است. البته بازیکنی مثل فرهاد مجیدی هم همین ویژگی را در استقلال دارد اما مجیدی از لیگ هفتم در استقلال حضور داشت ولی محرم در تمام ادوار لیگ یک سپاهانی بوده است.

پرافتخارترین فوتبالیست تاریخ لیگ برتر

محرم نویدکیا در همه قهرمانی‌های سپاهان نقش ویژه‌ای داشته است. اگرچه او در مقاطع زیادی از فصل مصدوم می‌شد اما حضور کوتاه مدتش در تیم هم تأثیر زیادی روی نتایج سپاهان می‌گذاشت. نویدکیا با مجموع ٩ قهرمانی پرافتخارترین فوتبالیست تاریخ لیگ برتر است. او به‌عنوان کاپیتان سپاهان پنج بار در لیگ‌های برتر دوم، نهم، دهم، یازدهم و چهاردهم جام قهرمانی را بالای سر برده و در لیگ هفتم با این تیم به نایب قهرمانی رسیده است. نویدکیا ٤ بار هم در جام‌های حذفی هفدهم، نوزدهم، بیستم و بیست و ششم قهرمانی را تجربه کرده تا عنوان پرافتخارترین بازیکن و کاپیتان لیگ برتر را از آن خود کند. این رکورد منحصربه‌فرد مختص محرم نویدکیا است که تا چندین‌ سال آینده هم کسی نمی‌تواند به آن نزدیک شود. محرم نویدکیا ٢ بار هم به‌عنوان مرد‌سال برتر فوتبال کشورمان برگزیده شده است.

 ویژگی‌های خاص اخلاقی

فوتبال ایران ستاره‌های بداخلاق زیادی داشته است. از مجتبی محرمی گرفته تا مجتبی جباری و همین محرم نویدکیا. نویدکیاکه اتفاقا از نظر سبک بازی هم شباهت زیادی به مجتبی جباری دارد، در بقیه موارد هم اشتراکات زیادی با ستاره سابق استقلال پیدا کرده است. جباری و نویدکیا از نظر تعداد مصدومیت و خصوصیات تند و تیزی که دارند خیلی شبیه به هم هستند. آنها همیشه عاصی و معترض بودند و خودشان را تافته جدا بافته می‌دانستند.

پدرخوانده سپاهان؟

سال گذشته وقتی حسین فرکی با نویدکیا دچار مشکل شد و او از تیم کنار رفت، حرف و حدیث‌های زیادی درباره کاپیتان محبوب سپاهان مطرح شد. هواداران سپاهان نویدکیا را می‌خواستند و عرصه به قدری بر فرکی تنگ شد که او عطای ماندن در اصفهان را به لقایش بخشید. نویدکیا به تیم برگشت اما با استیماچ هم دچار مشکل شد و رفتن این مربی از سپاهان، محرم را متهم به دخالت در تصمیمات مدیریت باشگاه کرد و خیلی‌ها او را مافیا یا پدرخوانده سپاهان نامیدند.

بی‌میلی به بازی در تهران

نویدکیا، در دوران اوج فوتبالش به قدری خوب بود که می‌توانست در استقلال و پرسپولیس هم بازی کند اما او هرگز نخواست حتی با این باشگاه‌ها وارد مذاکره هم بشود. نویدکیا بارها گفته تهران را دوست ندارد و در این شهر نه می‌تواند زندگی کند نه فوتبال بازی کند. او پارسال در مصاحبه‌ای به صراحت گفت هرگز به ترک کردن سپاهان فکر نکرده است.

 داعیه مربیگری

از ‌سال گذشته که نویدکیا با فرکی و استیماچ دچار مشکل شد، شایعات زیادی درباره ورود او به دنیای مربیگری شنیدیم. از دیروز که نویدکیا تصمیمش را برای خداحافظی از فوتبال اعلام کرد، طاهری مدیرعامل جدید سپاهان به او پیشنهاد ورود به دنیای مربیگری را داده  و اعلام آمادگی کرده که محرم را به بهترین دوره‌های مربیگری اعزام کند تا او بتواند هرچه زودتر فعالیتش را در سپاهان به‌عنوان مربی آغاز کند. اتفاقی که قطعا خود نویدکیا هم از آن استقبال می‌کند.

گردآوری شده توسط : وب سایت ای پاتوق

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In ورزشی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Check Also

عکس لیلا اوتادی در تبلیغات برند لامبورگینی

عکس لیلا اوتادی در تبلیغات برند لامبورگینی مد و تبلیغات لیلا اوتادی لیلا اوتادی بازیگر سرش…