Home مجله خبری اقتصادی و بازرگانی فاصله واقعی دستمزد زنان و مردان

فاصله واقعی دستمزد زنان و مردان

2 second read
0
0
2

به گزارش وب سایت ای پاتوق :

روزنامه فرصت امروز: براساس مطالعات اخیر، شکاف واقعی در میزان دستمزدهای دریافتی زنان و مردان از چیزی که عموما تصور می شود، بسیار کمتر است.

موسسه مطالعاتی مالی بریتانیا تحقیقاتی را درباره شکاف جنسیتی دستمزدها منتشر کرده و بسیاری از رسانه ها گزارش کرده اند که زنان در مجموع ۱۸ درصد کمتر از مردان درآمد کسب می کنند.

این همان شکاف جنسیتی دستمزدها است که درباره اش زیاد می شنوید و پایه این باور فراگیر است که به طور معمول و به دلیل تبعیض جنسیتی به زنان کمتر از مردان دستمزد داده می شود.
نکته اینجاست که این رقم ۱۸درصدی براساس یک سوءتفاهم در شیوه آمارگیری به دست آمده است. شکاف دستمزد واقعی احتمالا چیزی حدود ۶درصد است و به مرور زمان کمتر می شود. به علاوه دلیل عمده اش این نیست که برای مشاغل یکسان، به زنان کمتر از مردان دستمزد می پردازند.

بنابر آنچه نمودارA می گوید، میزان شکاف جنسیتی دستمزدها در حال حاضر ۱۸درصد است و نسبت به سال ۱۹۹۳میلادی به میزان ۲۷درصد کاهش نشان داده است. اما چند مشکل در مورد این آمار وجود دارد. این آمار طیف وسیعی از مسائل را پوشش می دهد که به طرز چشمگیری چگونگی پرداخت دستمزدها را تغییر می دهند. این آمار صرف نظر از شغلی که افراد برای انجام انتخاب می کنند، انجام اضافه کاری، انجام کار پاره وقت و اینکه آیا از کارشان برای بچه داری می زنند یا نه، صرفا دستمزد ناخالص زنان در مقابل مردان را معیار قرار می دهد.

بنابراین موسسه مطالعات مالی نمودار دیگری تهیه کرده است که داده ها را به شاخص های کوچک تر تجزیه می کند. نمودار B نشان می دهد مردان و زنان برای شغلی مشابه و در وضعیت کاری یکسان، با چه نسبتی دستمزد می گیرند.

توجه داشته باشید در ستون سمت چپ، که نمایانگر ۳۶ درصد شکاف درآمد هفتگی است، به ظاهر بی عدالتی هنگفتی در حق زنان دیده می شود، اما این شکاف حاصل سوءتعبیر داده های اطلاعاتی است. سازمان مطالعات ملی بریتانیا می گوید معمولا به زنان دستمزد کمتری پرداخت می شود چون آنها ساعات کمتری کار می کنند و این مقایسه ای عین به عین نیست تا نشان دهد که برای کار زنان ارزش گذاری کمتری صورت گرفته است.

ستون دوم میزان دستمزد ساعتی را براساس جنسیت مقایسه می کند و نشان می دهد که به ظاهر زنان ۱۹درصد کمتر از مردان درآمد دارند. این آمار هنوز زنان و مردان را در موقعیت مشابه مقایسه نمی کند، زیرا درآمد کار پاره وقت هم برای زنان و هم برای مردان کمتر از کار تمام وقت است و زنان بیشتر به کار پاره وقت تمایل دارند. به همین ترتیب در ازای اضافه کاری نیز، چه به زنان و چه به مردان دستمزد بیشتری پرداخت می شود و مردان تمایل بیشتری دارند اضافه کاری کنند.

ستون سوم تفاوت بین مبالغ دستمزد زنان و مردانی را نشان می دهد که بیش از ۲۰ ساعت در هفته کار می کنند، شکاف در اینجا ۱۶درصد است. این هنوز بی عدالتی وسیع آشکاری در حق زنان است. اما در اینجا نیز یکی از عوامل اصلی این تفاضل پرداخت بررسی نشده است؛ آیا از ساعات کاری برای رسیدگی به فرزندان کاسته شده است؟

ستون چهارم نشان می دهد در جایی که مردان و زنان تمام وقت کار می کنند و فرزندی ندارند، تفاوت دستمزدها به ۱۰درصد رسیده و اگر کارکنان، جوان (بین ۲۲ تا ۳۵ سال) باشند، این تفاوت (در ستون پنجم) به ۶درصد کاهش می یابد. ستون «جوان ها» جالب است چون به کارکنانی نظر دارد که در شغل های مشابه، با ساعات کاری یکسان و در وضعیتی که مسائل خانوادگی کارشان را مختل نمی کند، مشغول به کارند. این ۶درصد، همان میزان واقعی شکاف جنسیتی دستمزدهاست که در نتیجه تبعیض جنسیتی و نه به دنبال انتخاب های شغلی به وجود می آید.

این میزان خیلی کمتر از چیزی است که در سرفصل خبرها گفته می شود و همین نیز به مرور زمان در حال کاهش است. در نمودار C این شکاف براساس زمان تولد نشان داده شده است.

این نمودار جالب است چون نشان می دهد اگر از ساعات کاری برای رسیدگی به فرزندان کم شود، چه اتفاقی برای درآمد فرد رخ می دهد. اگر از نسل هزاره هستید، میزان شکاف جنسیتی دستمزد برای تان تا ۵درصد پایین آمده است.

به طور کلی، هنگامی که کارکنان به دهه چهارم و پنجم از عمر خود رسیده و به رتبه های ارشد و مدیریتی وارد می شوند، کسب بیشترین میزان درآمد را آغاز کرده و پول واقعی را در این دوران به دست می آورند. اما زنان هنگامی که کار را برای بچه دار شدن کنار می گذارند، ضربه هنگفتی را متقبل می شوند. آنها بعد از ورود مجدد به نیروی کار، دیرتر از آن دسته از همکاران شان که هیچ وقت شغل شان را ترک نکرده اند، وارد این مرحله از کسب درآمد واقعی می شوند.

هنگامی که افراد صاحب فرزند وارد دهه چهل یا پنجاه سالگی شوند، مجبورند در زمان نامناسبی، برای جبران مافات اقتصادی تلاش کنند و دلیل اینکه با گذشت سن و سال شکاف جنسیتی دستمزد بیشترمی شود، همین است. افرادی که فرزند ندارند (غالبا مردان) با روند شتابان تری از افراد صاحب فرزند (غالبا زنان) پیشی می گیرند.

این نتایج تنها حاصل مطالعات ذکر شده نیست، بلکه یافته های مشابهی توسط موسسه «گلاس دُر» (۵٫۴درصد در آمریکا، در سال ۲۰۱۶) و نیز توسط اقتصاددانان فرانسیس بلاو و لارنس کان (شکاف ۹درصدی در سال ۲۰۰۷) و توسط سازمان آمار بریتانیا (شکاف ۹٫۴درصدی در سال ۲۰۱۵) به دست آمده است.

آمار نشان می دهد زنان با رفتار کاری مشابه مردان، یعنی داشتن شغل تمام وقت، انجام اضافه کاری و عدم ترک کار، می توانند برابری تقریبی حقوق خود را حفظ کنند.

البته گفتنش از انجام دادنش آسان تر است. داده های اطلاعاتی درباره میزان خسارت اقتصادی تحمیل شده به زنان، از طرف مردانی که فرزند می خواهند اما حاضر نیستند شغل خود را به خاطر فرزندان ترک کنند، پاسخی نمی دهند.

در نهایت آمارها پیشنهاد می کنند بزرگ ترین کاری که کمپانی ها می توانند برای ترمیم شکاف دستمزدها انجام دهند، پرداخت بیشتر به زنان نیست، بلکه استخدام تمام وقت به جای پاره وقت و ارائه خدمات مراقبت از فرزندان هم به مردان و هم به زنان صاحب فرزند است.

 

فاصله واقعی دستمزد زنان و مردان 

گردآوری شده توسط : وب سایت ای پاتوق

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In اقتصادی و بازرگانی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Check Also

عکس لیلا اوتادی در تبلیغات برند لامبورگینی

عکس لیلا اوتادی در تبلیغات برند لامبورگینی مد و تبلیغات لیلا اوتادی لیلا اوتادی بازیگر سرش…