Home مجله خبری اقتصادی و بازرگانی پرتاب سکه به ابتدای مرداد

پرتاب سکه به ابتدای مرداد

0 second read
0
0
1

به گزارش وب سایت ای پاتوق :

روزنامه دنیای اقتصاد: در پنجمین روز هفته، در حالی که دلار تا آستانه مرز ۳ هزار و ۶۰۰ تومان بالا رفت، سکه تا کف ابتدای مرداد عقب‌نشینی کرد. روز چهارشنبه، سکه تمام بهار آزادی ۱۷ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به قیمت یک میلیون و ۹۱ هزار تومان رسید. این بیشترین میزان کاهش روزانه از ۲۳ تیرماه بود و فلز گرانبهای داخلی را تا کمترین قیمت از تاریخ ۴ مردادماه پایین برد.

در پنجمین روز هفته، نیم سکه نیز با ۸ هزار تومان افت به قیمت ۵۵۵ هزار تومان رسید. رکوردهای کاهشی سکه تحت‌تاثیر سقوط بهای اونس در بازارهای جهانی به ثبت رسید. اونس ساعت ۴ بعدازظهر روز سه‌شنبه به زیر مرز هزار و ۳۰۰ دلار رفت، ولی در انتهای همان روز با قیمت هزار و ۲۶۸ دلار به کار خود پایان داد.

 

اثر ادامه افت طلای جهانی روز چهارشنبه به بازار داخلی رسید، حال آنکه بهای اونس کمی از کف فاصله گرفته بود و تا ساعت ۳ بعدازظهر چهارشنبه به قیمت هزار و ۲۷۳ دلار رسیده بود. برخلاف کاهش قیمت سکه، روز چهارشنبه، دلار در مسیر افزایشی قرار گرفت و در نهایت با ۹ تومان رشد به قیمت ۳ هزار و ۵۹۵ تومان رسید. به گفته فعالان، ورود معامله‌گران سکه به بازار ارز عامل اصلی نزدیک شدن شاخص ارزی به مرز ۳ هزار و ۶۰۰ تومان بود.

 

جوشش ابتدایی

در ابتدای پنجمین روز هفته، هیجان معامله‌گران ارزی بالا بود؛ به‌طوری‌که معامله‌گران فردایی معاملات خود را با قیمت ۳ هزار و ۵۹۵ تومان کلید زدند. در این وضعیت، کمتر کسی تمایلی به فروش دلار نقدی داشت و معامله‌گران سعی می‌کردند ارز خود را با هدف بالا رفتن بیشتر قیمت نگه دارند. در این شرایط، هیچ معامله‌گری حاضر نشد ارز خود را با قیمت ۳ هزار و ۵۹۲ تومان به فروش برساند. به این ترتیب، قیمت در معاملات نقدی نیز بالا رفت و اولین معامله نقدی بازار با قیمت ۳ هزار و ۵۹۴ تومان انجام شد که ۸ تومان بالاتر از قیمت بسته‌شده روز سه‌شنبه بود.

 

پس از این، شاخص بازار ارز توانست تا قیمت ۳ هزار و ۵۹۶ تومان نیز رشد کند، ولی با افزایش عرضه شماری از صرافی‌های بانکی، قیمت رشد بیشتری را تجربه نکرد. به این ترتیب، شاخص ارزی تا قیمت ۳ هزار و ۴۹۰ تومان پایین آمد، ولی نهایتا روز را با قیمت ۳ هزار و ۵۹۵ تومان به پایان برد. این در حالی بود که در معاملات فردایی روز چهارشنبه، قیمت تا ۳ هزار و ۵۹۸ تومان نیز بالا رفت و در معاملات پاساژ سبزه میدان، حتی قیمت ۳ هزار و ۵۹۹ تومان لمس شد. از سوی دیگر، صرافی‌های بانکی در ابتدای روز چهارشنبه با قیمت ۳ هزار و ۵۸۷ تومان اقدام به عرضه ارز کردند. با این حال، هر چقدر از ابتدای روز فاصله گرفتیم، نرخ عرضه این صرافی‌ها نیز پایین آمد.

ورود سکه‌بازان

به گفته فعالان، مهم‌ترین عاملی که قیمت سکه را روز چهارشنبه در مسیر افزایشی قرار داد، ورود سکه‌بازان به بازار ارز بود. به اعتقاد این دسته، سقوط بهای اونس در بازارهای جهانی موجب شد معامله‌گران سکه برای جبران اثر بازارهای جهانی، وارد بازار ارز شوند و اقدام به خرید دلار کنند. در واقع، معامله‌گران سکه با اهرم دلار سعی کردند از افت زیاد دارایی خود جلوگیری کنند. با وجود این مقاومت، سکه تا ساعت ۳ بعدازظهر روز چهارشنبه ۱۷ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد. افت بهای اونس در بازارهای جهانی به اندازه‌ای بود که حضور سکه‌بازان در بازار ارز توانست تنها مانع کاهش بیشتر فلز گرانبهای داخلی شود.

گردآوری شده توسط : وب سایت ای پاتوق

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In اقتصادی و بازرگانی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Check Also

عکس لیلا اوتادی در تبلیغات برند لامبورگینی

عکس لیلا اوتادی در تبلیغات برند لامبورگینی مد و تبلیغات لیلا اوتادی لیلا اوتادی بازیگر سرش…