آسمان برای گرفتن ماه تله نمی گذارد، آزادی خود ماه است كه او را پایبند می كند.
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۵
خانه » مجله خبری » فرهنگی و هنری » کمالوندی: خبرهای خوب هسته‌ای در راه است
کمالوندی: خبرهای خوب هسته‌ای در راه است

کمالوندی: خبرهای خوب هسته‌ای در راه است

به گزارش وب سایت ای پاتوق :

خبرگزاری مهر: بهروز کمالوندی درباره وضعیت پیوستن ایران به پروژه ایتر (گداخت هسته ای) اظهار داشت: تبادلات انجام شده است و بزودی خبرهای خوبی به اطلاع مردم می‌رسانیم.

وی با بیان اینکه یشرفت ما خوب است و با ایتر به نحوی حرکت می کنیم که مورد نظر است، ادامه داد: هدف ما این است که عضو همکار و ناظر در مجموعه ایتر باشیم و این موضوع فرایندی دارد و باید کشورهایی که بنیانگذار هستند، موافقت کنند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: تبادل نظر صورت گرفته و تقریباً به صورت مرتب در ارتباط هستیم.

کمالوندی درباره آخرین وضعیت فروش آب سنگین ایران نیز گفت: حدود ۷۰ تن آب سنگین مازاد بر ۱۳۰ تن قبلی داشتیم که آن را به دو کشور آمریکا و وروسیه فروختیم.

وی افزود: کشورهای دیگری هم طرفدار آب سنگین ایران هستند؛ بخصوص بعد از آنکه دو کشور مهم دنیا طالب آن هستند.

کمالوندی درباره تقاضای کشورهای اروپایی از جمله فرانسه برای خرید آب سنگین ایران اظهار داشت: آنها هنوز مقداری سردرگمی دارند و نمی دانند چگونه شروع کنند؛ چون یکسری مجوزهای داخلی از مقامات خودشان می‌خواهند، به همین دلیل به آنها مطرح کردیم که لازم است کمک کنید تا زودتر مجوزهای لازم داده شود تا مراودات داشته باشیم، به نظر می‌رسد این موارد بتدریج و در آینده‌ای نزدیک حل می‌شود.

وی درباره قیمت آب سنگین فروخته شده ایران گفت: در زمینه قیمت آب سنگین، حجم آن مهم است؛ به طوریکه بسته‌بندی آب سنگین مهم بوده و بسته‌بندیِ کم، ممکن است باعث افزایش قیمت آب سنگین شود. ضمن اینکه بسته‌بندی نیز هزینه های خاص خود را دارد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: در حجم بالا که معمولاً‌ بیشتر از ۲۰ تن است، قیمت را طوری می‌توانیم بگوییم که بالاتر از قیمت های فروخته شده در دنیا است و نمی‌خواهیم کاری کنیم که بدهکار شویم.

وی اظهار داشت: فعلاً وارد بازار خرد نشده ایم اما اگر در آینده بتوانیم وارد بازار خرد شویم، ممکن است آب سنگین به صورت میلیگرمی هم فروخته شود ولی این کار، کار سازمان انرژی اتمی نیست و شاید شرکت هایی در آینده تأسیس شود و بسته‌بندی های آب سنگین – که استانداردهای بین المللی را دارند – انجام دهند و بازاریابی کنند.

کمالوندی گفت: ممکن است بعضی ها بگویند می شود آب سنگین را به قیمت بالاتری فروخت، ‌ ما آماده ایم اگر کسی مشتری دارد که آب سنگین را با قیمت بالا می‌خرد به او آب سنگین بدهیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: مازاد بر ۱۳۰ تن آب سنگینی را که باید در داخل کشور باشد، فروختیم و اگر چیزی بخواهیم بفروشیم باید وعده برای آینده بدهیم تا تولیدات آینده را بفروشیم.

وی درباره قیمت آب سنگین فروخته شده ایران به آمریکا و روسیه گفت: تقریباً‌ این قیمت یکی است ضمن اینکه ما ترتیباتی با روسیه داریم که ان‌شاءالله بتوانیم بگوییم به یک نحوی معامله ای است که بازهم شیرین‌تر باشد.

کمالوندی درباره اینکه آیا در عمان بازهم آب سنگین داریم یا خیر عنوان کرد: فعلاً‌ هیچ آب سنگین مازادی در خارج از کشور نداریم.

وی افزود: باید برای فروش آب سنگین مازاد برنامه ریزی کنیم و این بازار هم محدود است؛ چراکه تعداد کشورهای مصرف کننده آب سنگین محدود است. شاید از ۱۰ الی ۱۲ کشور بیشتر نباشد و آمریکا به تنهایی ۸۰ درصد بازار تحقیقات دنیا را دراختیار دارد و سایر کشورها خرده هستند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: در حاشیه اجلاس عمومی(آژانس)، سه سخنرانی درباره آب سنگین داشتیم که برای اولین بار در حاشیه اجلاس عمومی بود و نمایندگان کشورهای مهم دنیا در این اجلاس شرکت کردند.

وی افزود: در آن جلسه دورنمای آب سنگین در دنیا را ارائه کردیم که تقاضای رو به افزایش دارد و در ایران هم طرح هایی برای داروی « دوتره» داریم و تحقیقات در زمینه های مختلف صنعتی و پزشکی وجود دارد.

کمالوندی با بیان اینکه افق آب سنگین روشن است گفت: هرچقدر هم در زمینه آب سنگین در داخل کشور تحقیقات انجام شود بازهم تولید آب سنگین داریم به طوری که سالانه ۲۰ تن آب سنگین تولید می کنیم و باید برای این مقدار بازاریابی کنیم. خوشبختانه بازار پیدا شده و درحال توسعه بازار هستیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی درباره برخی اخبار مبنی بر کارشکنی ها برای پیوستن ایران به پروژه ایتر گفت: حداقل ما چیزی حس نکرده‌ایم؛ نه در مجموعه ایتر و نه در جایی دیگر.

وی درباره جلسه عصر روز گذشته کمیته هسته ای مجلس نیز اظهار داشت: کمیته هسته ای اخیراً روند خوبی را آغاز کرده است و قبل از اینکه گزارش روند اجرای برجام تقدیم صحن علنی مجلس شود سؤالاتی را در این باره مطرح می‌کند.

کمالوندی افزود: در این جلسه گزارشی از فعالیت های هسته ای بعد از اجرای برجام در آن کمیته ارائه کردیم و دوستان سؤالاتی داشتند که به آن ها جواب دادیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ادامه داد: از طرف آنها (۱+۵) در رابطه با کارهای فنی بدعهدی نداریم، ممکن است زیاده خواهی وجود داشته باشد.

وی افزود: ‌ممکن است زیاده خواهی هایی در گذشته وجود داشته باشد. مثلاً در حوزه نظارت بوده و به فرض گفته اند نظارت بیشتر باشد یا اطلاعات بیشتری را می خواستند و ما اینها را به تدریج در ریل خودش انداختیم و مسیری را طی می کنیم که آرام و خوب است و مشکل خاصی نداریم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: تقریباً می توانیم بگوییم به انتهای مسائل کار فنی رسیده ایم، حالا اگر یکی دو مورد ریز هم باشد موارد مشکل زا نیست کما اینکه همیشه خودمان را آماده کرده ایم مبنی بر اینکه ممکن است زیاده خواهی وجود داشته باشد و در هر حال باید بر اساس اصول، حقوق و منافع خودمان اقدام کنیم و این کار تا بحال انجام داده ایم.

کمالوندی افزود: کمیته هسته ای مجلس گزارش خود را براساس گزارش های وزارت خارجه و سازمان انرژی اتمی داده است و براساس سؤالاتی که مطرح می شود مشخص است که توضیحات بیشتری در برخی حوزه ها لازم است و امروز مواردی را روشن کردیم که مفید بود.

وی در پایان گفت:‌خبرهای خوب در راه است و ان‌شاءالله بتوانیم همه با هم صنعت هسته ای را که نتیجه خون شهدای هسته ای و مقاومت ملت ایران است بخوبی به پیش ببریم.

گردآوری شده توسط : وب سایت ای پاتوق

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز