Home مجله گردشگری گشت و گذار در روستای شگفت انگیز و پلکانی بوژان +تصاویر

گشت و گذار در روستای شگفت انگیز و پلکانی بوژان +تصاویر

0 second read
0
0
1

به گزارش وب سایت ای پاتوق :

روستای بوژان در نزدیکی شهر نیشابور از دیگر روستاهای پلکانی ایران است

گشت و گذار در روستای شگفت انگیز و پلکانی بوژان

روستاهای پلکانی بوژان

روستای بوژان در نزدیکی شهر نیشابور از دیگر روستاهای پلکانی ایران است که نه به خاطر پلکانی بودنش بلکه به دلیل آبشار زیبا و قرار گرفتن در دامنه رشته کوه‌های بینالود برای گردشگران جذابیت دارد. .

 بوژان (نیشابور)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان نیشابور در استان خراسان رضوی ایران است. خانه‌های این روستا به شکل پلکانی است. بوژان در ۵ کیلومتری شمال شرقی نیشابور و در دامنه ارتفاعات جنوبی رشته کوه بینالود قرار دارد.

 گشت و گذار در روستای شگفت انگیز و پلکانی بوژان

بوژان در ارتفاعات سرسبز و سرشار از گل‌ها و گیاهان دارویی قرار دارد و چشم‌انداز دره سرسبز روستا و رودخانه جاری آن همراه با منظره کشتزار و باغ‌های گسترده، جلوه بسیار زیبا و تماشایی دارند. روستا در شیبی ملایم در دو سوی دره در میان باغات واقع شده و خانه‌ها در این شیب، به صورت پلکانی چیده شده‌اند.

 گشت و گذار در روستای شگفت انگیز و پلکانی بوژان

وجه تسمیه

در مورد وجه تسمیه بوژان چندین نظریه وجود دارد. به یک معنا بوژان را رشد کرده می‌دانند، دوم اینکه نام گیاهی با برگ‌های ریز و ساقه‌های دراز است که در این روستا به وفور یافت می‌شود و سوم اینکه بوژان پسوند مناطقی به نام چشمه‌ساران یا مرغزاران است.

جاذبه‌های گردشگری روستا

طبیعت شهرستان نیشابور که در دامنه رشته‌کوه‌های البرز و بینالود و مناطق کوهستانی قرار دارند، از مراکز گردشگری به حساب می‌آیند شهرها و روستاهای دیزباد، خرو، بار، دررود و بوژان و غار و کوه ابراهیم ادهم از جمله مراکز گردشگری طبیعی نیشابور است.

گشت و گذار در روستای شگفت انگیز و پلکانی بوژان

ارتفاعات بلند، باغات سرسبز، آبشار، حواشی رودخانه و بافت مسکونی پلکانی، روستای بوژان را به یکی از مراکز مهم گردشگری شهرستان نیشابور تبدیل کرده است. باغ‌های میوه پیرامون روستای بوژان گسترده شده‌اند که در فصول مختلف سال، چشم‌اندازهای رؤیایی و رنگارنگی پدید می‌آورند و دوستداران طبیعت را مشعوف می‌کنند. روستای بوژان، در دامنه ارتفاعات جنوبی رشته کوه بینالود استقرار یافته است. دامنه ارتفاعات سرسبز و مرتعی بینالود از انواع گل‌ها و گیاهان دارویی و صنعتی پوشیده شده‌اند. چشم‌انداز دره سرسبز روستا و رودخانه جاری آن، همراه با منظره کشتزارها و باغ‌های گسترده، جلوه بسیار زیبا و تماشایی دارند که طبیعت گردان و گردشگران را به‌سوی خود جلب می‌کنند.

آبشار بوژان

گشت و گذار در روستای شگفت انگیز و پلکانی بوژان

از دیگر جاذبه‌های روستا آبشارهای زیبای بوژان است که از ارتفاعات شمالی روستا سرازیر می‌شود. این مناظر پس از طی چند ساعت پیاده‌روی از داخل روستا به سمت شمال قابل دسترس است.

گشت و گذار در روستای شگفت انگیز و پلکانی بوژان

حواشی رودخانه پرآب و دائمی بوژان، به‌ویژه در بهار و تابستان، مکان مناسبی برای گذران اوقات فراغت گردشگران است. آبشار بسیار زیبایی از ارتفاعات پیرامون روستا سرازیر می‌شود. طبیعت سرسبز اطراف آبشار با گل‌ها و درختچه‌های فراوان، زیبایی خاصی یافته است. در مسیر رودخانه بوژان، آبشارهای کوچک و بزرگ دیگری نیز وجود دارند که بر طراوت پیرامون آن می‌افزایند.

 گشت و گذار در روستای شگفت انگیز و پلکانی بوژان

در انتهای این روستا دره‌ای بزرگ لابلای صخره‌های بلند نفوذ کرده است که در امتداد این دره، رودخانه بوژان و آبشار زیبا و سفیدرنگ آن نمایان می‌شود. برای رسیدن به آبشار بوژان حدود دو ساعت پیاده‌روی از محل روستا لازم است. رودخانه بوژان به طول تقریبی ۱۰ کیلومتر از کوه‌های گودزرد، بوژان و سیاه خانی سرچشمه می‌گیرد.

 گشت و گذار در روستای شگفت انگیز و پلکانی بوژان

کوه‌پیمایی در بوژان

به دلیل موقعیت مناسب بوژان در میان رشته کوه بینالود، امکان دسترسی به ارتفاعات قله شیرباد، کلمیش، دریاچه مرتفع چشمه سبز، خط الراس پایور و غیره از این ناحیه فراهم شده است؛ بنابراین کوهنوردان زیادی از مسیر چشمه شکراب به قله شیرباد صعود می‌کنند. رشته کوه بینالود در محدوده بوژان دارای آبریزهای زیادی است که به صورت چشمه در سطح زمین جاری می‌شوند و تقریباً در تمامی مسیرهای کوهنوردی آن دسترسی به آب وجود دارد.

اقتصاد و مردم بوژان

اقتصاد روستای بوژان بر پایه فعالیت‌های زراعی، باغداری، دامداری، امور خدماتی و تولید صنایع‌دستی است و میوه‌جات باغات مهم‌ترین محصول عمده زراعی این روستا است. آلبالو، گیلاس، گردو، آلو و زردآلو و انگور از محصولات روستا است و همچنین با توجه به تنوع گیاهی کوهستان اطراف، پرورش دام، تولید گوشت، پشم گوسفند و فرآورده‌های لبنی در روستا رواج زیادی دارد. زنان نیز در فعالیت‌های زراعی و دامداری، تولید صنایع‌دستی با مردان روستا همکاری می‌کنند.

گشت و گذار در روستای شگفت انگیز و پلکانی بوژان

مردم روستای بوژان به زبان فارسی سخن می‌گویند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند. در روستای بوژان، آرامگاه امام‌زاده‌ای قرار دارد که قدمت طولانی دارد و مراسم سنتی و مذهبی مردم روستا در آن برگزار می‌شود. مردم روستای بوژان در ایام مختلف شادی و غم، آیین‌ها و مراسم ویژه آن مناسبت را برگزار می‌کنند و شمایل خوانی از مراسم ویژه ایام محرم در این روستا است. برگزاری مجالس جشن و شادی در عید نوروز، سیزده‌بدر، اعیاد شعبانیه و عروسی‌ها در میان مردم روستا رواج دارد. بهره‌گیری از آوازها و آهنگ‌های محلی خراسان در جشن‌ها و عروسی‌های روستا معمول و سازهای دوتار، دایره زنگی، قشمه، دهل و سرنا، ترانه‌های محلی را در مراسم شادی همراهی می‌کنند و رقص چوب بازی، رقص معمول جوانان در مراسم عروسی است.

گشت و گذار در روستای شگفت انگیز و پلکانی بوژان

مردم روستای بوژان اغلب از پوشاک محلی استفاده می‌کنند و جوانان نیز در جشن و شادی لباس محلی بر تن می‌کنند و لباس زنان روستا از پارچه‌های طرح دار و رنگارنگ دوخته می‌شود. قالی‌بافی و فرش‌بافی از صنایع‌دستی روستای بوژان است که به دست هنرمندانه زنان و دختران بوژانی انجام می‌شود.

از غذاهای محلی روستای بوژان می‌توان به بلغور شیر، کشک، کوکو قارچ، کله‌جوش، حلوای محلی، فطیر مسکه، نان تفدون، انواع آش، کباب، خورشت و آبگوشت اشاره کرد.

دسترسی روستای بوژان از طریق شهر نیشابور با جاده‌ای آسفالته است.

کجارو

اخبار مرتبط:

۵ روستای شگفت انگیز در ایران+تصاویر

روستاهای افسانه‌ای و شگفت انگیز در دنیا که از دیدن آنها شگفت زده میشوید+تصاویر

روستایی بسیار دیدنی که دیدن آن شما را شگفت زده میکند+تصاویر

روستای زیبا و دیدنی در طبیعت بکر و جذاب شمال ایران+تصاویر

روستای شگفت انگیز هابیت ها در دنیای واقعی +تصاویر

گردآوری شده توسط : وب سایت ای پاتوق

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In مجله گردشگری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Check Also

عکس لیلا اوتادی در تبلیغات برند لامبورگینی

عکس لیلا اوتادی در تبلیغات برند لامبورگینی مد و تبلیغات لیلا اوتادی لیلا اوتادی بازیگر سرش…