Home مجله خبری فرهنگی و هنری ۵ دلیل که دوباره روحانی را رئیس جمهور می‌کند

۵ دلیل که دوباره روحانی را رئیس جمهور می‌کند

1 second read
0
0
1

به گزارش وب سایت ای پاتوق :

نامه نیوز: همه شرایط سیاسی برای انتخاب مجدد روحانی به عنوان رئیس جمهور ایران مهیا است.

 المانیتور در گزارشی به ۵ دلیل مهم و اساسی برای اینکه روحانی بار دیگر رئیس جمهور ایران می شود، پرداخته است که در ادامه می خوانید:

نخست، نبود چهره کاریزماتیک در میان اصولگرایان است. واقعیت این است که اگر احمدی نژاد در انتخابات اردیبهشت  ماه ریاست جمهوری ایران شرکت می کرد، علاوه بر اینکه این انتخابات چندقطبی می شد هیجان آن چندبرابر می شد. نامزدی احمدی نژاد می توانست بر هریک از نامزدهای دیگر اصولگرایان سایه بیندازد. بنابراین، جنبش اصولگرایی به طور موثری قهرمان خود را از دست داد.

اکنون، در جبهه اصولگرایان هیچ چهره ای وجود ندارد که بتواند در زمینه کاریزما با احمدی نژاد رقابت کند. این دلیلی است برای این موضوع که صادق زیباکلام یک استاد دانشگاه در تهران اخیرا گفته بود که روحانی در انتخابات اردیبهشت ۲۰۱۷ پیروز خواهد شد.

دلیل دوم این است که اگرچه عملکرد اقتصادی دولت روحانی بسیار چشمگیر نبوده است اما مدیریت وی مانع از فروپاشی اقتصاد ایران شد. علاوه بر آن، روحانی نقش پزشکی را ایفا کرد که قادر نبوده حال بیمار را خوب کند اما از بدتر شدن حال وی جلوگیری کرده است.

دلیل سوم این است که تاریخ نشان داده است که ایرانیان رئیس جمهور کنونی را بار دیگر برای بار دوم انتخاب می کنند. با استثنا دانستن عبدالحسن بنی صدر، نخستین رئیس جمهور ایران پس از انقلاب سال ۱۹۷۹ که در سال ۱۹۸۱ از سمتش برکنار شد و جایگزین وی محمدعلی رجایی که در سال ۱۹۸۱ ترور شد همه دیگر روسای جمهور ایران دو دوره متوالی رئیس جمهور بودند.

این موضوع شامل، علی اکبر هاشمی رفسنجانی، (۱۹۸۹-۱۹۹۷)، محمد خاتمی (۱۹۹۷-۲۰۰۵) و محمود احمدی نژاد (۲۰۰۵ تا ۲۰۱۳) می شود که هریک به دنبال گفتمان های متفاوتی بودند. با وجود اینکه این حدس و گمان وجود داشت که یک اصلاح طلب دیگر پس از دوره دوم خاتمی به قدرت خواهد رسید اما محمود احمدی نژاد با در پیش گرفتن گفتمان عدالت و حمایت از فقرا جلب به ریاست جمهوری رسید.

چهارمین و مهمترین دلیل برای اینکه روحانی بار دیگر رئیس جمهور ایران می شود وجود اجماع در میان اصلاح طلبان و روحانی است. جبهه اصلاح طلبان نه می توانند و نه می خواهند که رئیس جمهوری کنونی ایران کنار برود. به نظر آنها، عملکرد روحانی قابل قبول بوده است و کاستی های سیاسی و اقتصادی دولت او به عواملی خارج از کنترل دولت مرتبط بوده است.

از این بابت، اصلاح طلبان بر این باور هستنذد که به جای پیش گرفتن برنامه مد نظر خود باید در کنار دولت روحانی بایستند.

پنجمین دلیل نیز به روایت المانیتور این است که با ریاست جمهوری مجدد روحانی مخالفتی وجود ندارد.

گردآوری شده توسط : وب سایت ای پاتوق

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In فرهنگی و هنری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Check Also

عکس لیلا اوتادی در تبلیغات برند لامبورگینی

عکس لیلا اوتادی در تبلیغات برند لامبورگینی مد و تبلیغات لیلا اوتادی لیلا اوتادی بازیگر سرش…